26/02/2014 - Mektup Oku    Yazar: İsmail Bayraktar

Sevgili Orhan Ağabey

Sevgili Orhan Ağabey;

Daha küçük bir çocukken senin devasa bir müzik adamı olduğunu bilmeden izlediğim Leyla ile Mecnun filminden etkilenişimi dün gibi hatırlıyorum. O nasıl bir senaryo nasıl bir aşk anlatımıydı öyle. Hüseyin Peyda’yı uzun zaman sevemedim bu film yüzünden. Hele o filmdeki müzikler küçücük yaşımda beni benden almıştı. Bu filmin müziklerini yapan kişi gerçekten büyük bir müzisyendi. Büyük sinema sanatçısı Orhan Gencebay’ın Emrin Olur kaseti elime geçene kadar onu hep şarkıcı Orhan olarak tanıdım. Ta ki bana Küçüksün Yavrum diye seslenene kadar.

Aradan geçen 25 yıla yakın zaman içinde Türk Müziği adına yaptıklarını ve yapmak istediklerini gördükçe, seni gönlümde müzik adamı olarak en başa yazmakla ne kadar doğru bir karar verdiğimi anlıyor ve mutlu oluyorum. İki kemanın bir araya gelemediği dönemlerde yaptığın çok sazlı çalışmalar, çok sesliliğe geçiş noktasında eserlerinin aralarına serpiştirdiğin notlar, bağlama tekniğinin gelişmesine yaptığın katkılar, virtüözlük gerektiren icralar, bizi bazen Çin’den alıp İspanya’ya hatta bazen Amerika’ya götüren notalar, nasihat olarak sayabileceğim onlarca eser ve daha nicesi.

Ancak bir yandan da böyle bir dehanın en iyi bildiği işin yani müziğin dışında işlerle enerjisini tüketmesi, kendini yıpratması beni üzüyor. Ancak insan olarak senin de kendine ait bir hayatın, düşüncelerin, arzuların var. Bunun bilincindeyim ve sonsuz saygı duyuyorum. Bunlar sana olan sevgi ve saygımda bir eksiklik yaratmıyor. Elbette sürekli icrada bulunmak, sürekli üretmek imkansız. Ama ben seni müziğinle tanıdım ve sevdim. Bu durum bende ve gönül dostlarında müzik çalışmalarını sekteye uğratıyormuş gibi bir izlenim oluşturuyor.

Mektubumu senden belki de senin için nefes almak kadar rutin sayılabilecek, gönül dostların için ise belki de yakınında olamayışımızdan muzdarip mahrum kalmamız nedeniyle bizim adımıza çok önemli bir istekle bitirmek istiyorum. Altı yaşından beri elinden düşürmediğin bağlamanı bu sefer sadece biz gönül dostların için konuşturman, müzik tarihine ve torunlarımıza miras bırakabileceğimiz bir bağlama solo albümü hazırlaman en büyük dileğimdir.

Sevgili Orhan Baba.

Mektubumu uzun tutarak değerli vaktini almak istemiyorum. Sana ve ailene mutlu, sağlıklı huzurlu bir ömür diliyor ellerinden öpüyorum. Hep müzikle kalalım.

Saygılarımla.

isocity / İsmail Bayraktar / İstanbul

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 10.0/10 (7 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
Sevgili Orhan Ağabey, 10.0 out of 10 based on 7 ratings

Comments

yorumlar

37 kez okundu